Složení:
Citrony obsahují poměrně velké množství kyseliny citronové (až 8 %), jsou bohatým zdrojem vápníku a vitaminu C. Dále obsahují minerály - zinek, draslík, hořčík, zinek a další látky.Vždy je lépe citronou šťávu používat zředěnou s vodou. Poměr záleží na způsobu použití a individuálních reakcích. Pokud při potírání kůže či dásní vznikne zarudnutí je místo pálí, je třeba "lektvar" více naředit.
Nejpříhodnější je použít šťávu z čerstvých citrusových plodů. Stejně dobrá varianta je využít v obchodech nabízené 100% šťávy. "Citronky" s obsahem citronu 0,4 % jsou vhodné na použití v domácnosti apd. ale léčivé účinky bych v nich nehledala. K okyselení čaje mohou být postačující, ale chť je úplně někde jinde.
Využití v oblasti zdraví:
V zimních měsících jsou citrusy ceněny pro svoji podporu obranyschopnosti. Citon je jako zdroj vitamínu C tradiční pomocník v boji při bolestech v krku, při rýmě, kašli. Často je doporučován v nejrůznější kombinaci s medem, který jistě nemůže být naškodu, neboť taktéž obsahuje spoustu cenných vitamínů a minerálů.Naproti tomu v létě jsou citrony výborným zdrojem minerálů, které ztratí tělo pocením a osvěží dokonce více, než čistá voda.
Přestože má kyselou chuť, působí blahodárně při překyselení organismu díky své zásadité povaze. Konzumace citronové šťávy je vhodná při pocitu pálení žáhy a při problémech se žlučníkem.
Citony josu také ceněny pro své antiseptické účinky. Drobná poranění můžeme potírat zředěnou citronovou šťávou. Ze steného důvodu je kloktání vody s citromem skvělým receptem proti nepříjemnému zápachu z úst. Skvěle funguje také proti svědění po bodnutí hmyzu.
Citronová šťáva pomáhá odstanit zubní kámen. Někteří dentisti jej doporučují i jako hojivý prostředek na dásně. Ale pozor, nepřehánět, neboť zejména neředěnánět, zejména neředěná šťáva z citronu může poškodit zubní sklovinu.
Jsou známy příznivé účinky pro ty, kteří bojují s váhou a také pro lidi trpící těmito zdravotními problémy: zácpa, revma, bolesti hlavy...
Existují i tvrzení, že citronová terapie má až zázračné úspěchy v boji s rakovinou. Více zde.
Povzbuzení:
Pokud jsme unavení, vyčerpaní, nic nás nebaví, všechno se zdá být namáhavé, doporučuji vyrobit si citronový lektvar: šťáva z půlky citronu a 2 lžičky medu smíchat s vodou. Je to taková přírodní a snadno dostupná alternativa energy drinku. A protože neobsahuje žádné sajrajty, nejsme omezení na 2 nápoje za den.
Využití v kosmetice:
Velmi široké využití jako součást masek na pleť, jako péče o vlasy a nehty. Šťáva z citronu s vodou se používá k omývání.Takto dojde k příznivé změně poměru zásad a kyselin na povrchu pleti. Citron můžeme použit jako jemné bělidlo rukou a nehtů. Navíc bude mít pro nehtová lůžka vyživující účinky. Zesvětluje také pihy a tmavé kruhy pod očima.Využití v domácnosti:
Citronová šťáva je skvělý pomocník v domácnosti, protože hubí bakterie, je přírodní dezinfekcí, odstraňuje vodní kámen a navíc celý byt krásně provoní. Doporučuji však mít na paměti, že citronová šťáva obsahuje kyselinu, proto doporučuji účinek vyzkoušet na skrytém místě.Ochrana proti molům - i naše babičky se spoléhaly na sušenou kůru citrusových plodů.
Pachy - potíráním prkýnka na krájení rozpůleným cironem je účinný a bezpečný recept k odstranění nežádoucích pachů. Po manupulaci s rybami citron pomůže s pachem rukou.
Vodní kámen - citrony pomohou odstranit vodní kámen nejen ze zůbů (viz výše), ale i např. ve sprchovém koutě.
Spáry mezi kachličkami - směs jedlé sody a citronové šťávy krásně tyto spáry vybělí
Dezinfekce zvířecích klecí - vhodné u ubikací zvířat, u kterých hrozí, že svůj příbytek budou hlodat :-) Lepší než savo, neboť zbytky citronové šťávy zvířeti uškodí určitě méně.